niedziela, 30 marca 2025

Piłsudski w Bydgoszczy

 

Po I wojnie światowej skanalizowana w ujściowym odcinku Brda była czymś absolutnie wyjątkowym w II   Rzeczpospolitej. W bieg żadnej innej rzeki nikt w ten sposób nie ingerował. Wszystko pozostawiono naturze wiosną woda w nich była, a latem nie było, bo uciekała do Wisły. Miasto z przepływającą przez nie skanalizowaną rzeką o stałym poziomie wody było w tamtym czasie ewenementem w skali kraju, czymś obcym polskiej kulturze i tradycji. Nic więc dziwnego, że ta świeżo przejęta przez II Rzeczpospolitą niemiecko – polska Bydgoszcz z uformowaną przez Niemców rzeką budziła duże zainteresowanie polskich władz i prasy.


Zainteresował się nią także naczelnik Józef Piłsudski. Przybył do Bydgoszczy nie zwlekając. Pomimo faktu, że dopiero niecałe 3 miesiące minęły od zakończenia wojny z  bolszewikami przez podpisanie 18 marca 1921 roku traktatu pokojowego z w Rydze. W czasie gdy na zachodzie Polski trwało jeszcze III powstanie śląskie.  W dniu 7 czerwca wraz z dużą świtą oficjeli i dziennikarzy z Warszawy i innych miast Naczelnik przepłynął od przystani w Bydgoszczy przy dzisiejszej ulicy Stary Port przez cały ujściowy odcinek ujściowy Brdy i śluzę w Brdyujściu do Fordonu.
                                                                                                                         

 

 Piłsudski i towarzyszące mu osoby popłynęły na czterech statkach, na których płynęły też dwie orkiestry, statkom asystowały łodzie bydgoskich klubów wioślarskich. Zarówno sama rzeka Brda jak i śluzowanie w Brdyujściu musiały zrobić na urzędnikach i dziennikarzach duże wrażenie. Zapewne większość z nich, a może wszyscy pierwszy raz widzieli śluzę, która w dodatku opuściła ich statki aż 4 metry z Brdy na Wisłę, bo taka różnica poziomów między rzekami bywa zazwyczaj w czerwcu.


Zapewne wrażenie jakie wywarła skanalizowana Brda na urzędnikach i dziennikarzach towarzyszących Naczelnikowi w1921 roku było duże. Musieli oni podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami i opisać w polskiej prasie rozwiązania, które zaobserwowali nad Brdą. W następstwie tych relacji to właśnie w Bydgoszczy w 1924 roku odbyła się specjalna konferencja poświęcona rozwojowi żeglugi śródlądowej i budowie kanałów żeglownych.


Brak komentarzy: