wtorek, 28 lutego 2017

Pałacyki nad Brdą

Jeden powstał jako dom mieszkalny bogatego mieszczanina pod koniec XIX wieku ale później przez prawie cały wiek XX był siedzibą dyrekcji bydgoskiej żeglugi śródlądowej, która w okresie międzywojennym nosiła nazwę „Lloyd Bydgoski”. Ta nazwa przylgnęła do budyneczku i wszyscy nazywają go dziś Pałacykiem Lloyda.





Drugi powstał  na początku XX wieku i od samego początku był zaprojektowany i zbudowany jako siedziba Towarzystwa Wioślarskiego.




sobota, 11 lutego 2017

Bydgoska secesja

Bydgoszcz może niejednego przyjezdnego zadziwić bogactwem secesyjnej, eklektycznej i neobarokowej zabudowy w śródmieściu.


Na prawym brzegu Brdy usytuowane jest stare miasto zabudowane niewielkimi kamieniczkami na średniowiecznych parcelach i ze średniowiecznym układem ulic wciśnięte między stromą skarpę Wzgórza Dąbrowskiego i koryto rzeki. Naprzeciw niego na lewym brzegu Brdy zaczęła się rozwijać się jakby druga Bydgoszcz, która przejęła funkcje śródmieścia. Most przez Brdę  na przedłużeniu ulicy Gdańskiej stał się łącznikiem między starym miastem i nowym śródmieściem i był już XIX wieku bardzo ruchliwym miejscem.




Na lewym brzegu rzeki miasto rozwijało się nie skrępowane żadnymi przeszkodami terenowymi, powstawały przestronne place, parki i aleje, Wiele z  nich starannie zaprojektowano, a niektóre wyglądają jak mikroskopijny nowojorski Central Park.




Bardzo przyspieszyła rozwój tego nowego miasta budowa linii kolejowych w drugiej połowie XIX wieku i umieszczenie w Bydgoszczy Dyrekcji Pruskich Kolei Wschodnich.


Powstały szkoły, gmachy użyteczności publicznej, wielkie kamienice i piękne wille.



































niedziela, 5 lutego 2017

Bydgoska aleja platanowa

Ulica Markwarta to największe skupisko tych pięknych drzew w naszym mieście,  jest ich tam kilkadziesiąt niektóre wielkie i wyniosłe, a wszystkie mają pewnie po 150 lat. Być może było ich znacznie więcej niż dzisiaj ale nikt ich nigdy nie policzył i nie wpisał na listę pomników przyrody, nie są więc prawem chronione, chociaż ostatnio ta ochrona dla drzew jest. coraz słabsza.














Niewiele miast może się taką aleją pochwalić, podobną widziałem tylko na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.